Prekršajni odjel Općinskoga suda u Velikoj Gorici na temelju zahtjeva njemačkoga pravosuđa presudio je da muškarac iz Velike Mlake kaznu zbog počinjenog prometnog prekršaja mora platiti u Hrvatskoj.
Muškarac je kažnjen zato što 6. listopada 2022. godine u 22:15 sati na teritoriju općine Walldorf, Ringstrasse u pravcu kretanja ka cesti Bahnhofstrasse, upravljajući vozilom izvan naseljenog mjesta, prekoračio maksimalno dozvoljenu brzinu kretanja za 52 km/h.
Na temelju propisa Savezne Republike Njemačke, i to Uredbe o cestovnom prometu (Strassenverkehrsordnung – StVO), Zakona o cestovnom prometu (Strassenverkehrsgesetz – StVG) te Odredbe o novčanim kaznama i globama (Bussgeldkatalog – Bkat) kažnjen je s ukupno 591,50 eura. Troškovi postupka uključeni su u ovaj iznos.
Sud je presudio da je isti temeljem čl. 82., st. 1. Zakona o pravosudnoj suradnji u kaznenim stvarima s državama članicama Europske unije kaznu dužan platiti u korist državnog proračuna Republike Hrvatske.
“Nadležno tijelo SR Njemačke nadležno za izvršenje odluke podnijelo je putem Ministarstva pravosuđa Republike Hrvatske zahtjev za priznanje i izvršenje odluke o novčanoj kazni protiv okrivljenika […]. Zahtjevu je priložen ovjereni prijepis odluke o novčanoj kazni čije se priznanje i izvršenje traži i potpuna Potvrda iz članka 4. Okvirne odluke Vijeća 2005/214/PUP od 27. siječnja 2022. o primjeni načela međusobnog priznavanja na novčane kazne („SL“ 76/16 od 22. ožujka 2005.)”, navodi se u obrazloženju.
“U priloženoj Potvrdi je navedeno da je odluka o novčanoj kazni donesena 17. siječnja 2023. te je postala pravomoćna 3. veljače 2023., da odluka tijela države izdavateljice koje nije sud za radnje koje su kažnjive prema nacionalnom pravu države izdavateljice zbog činjenice da su povrede pravnih pravila, da je dotična osoba imala mogućnosti iznijeti predmet pred sud koji je nadležan posebno u kaznenim stvarima, da prema saznanju tijela koje je izdalo potvrdu, odluka protiv iste osobe u pogledu istih djela nije dostavljena državi izvršiteljici i takva odluka nije izvršena u bilo kojoj drugoj državi koja nije država izdavateljica niti država izvršiteljica, da je vođen pisani postupak i da je dotična osoba obaviještena, u skladu s pravom države izdavateljice, osobno ili preko zastupnika ovlaštenog u skladu s nacionalnim pravom o svom pravu da osporava odluku i o rokovima za takav pravni lijek, da država izdavateljica ne dopušta primjenu alternativnih sankcija od strane države izvršiteljice u slučaju kada nije moguće izvršiti odluku kojom se određuje kazna, u potpunosti ili djelomično”, nadalje se obrazlaže.
“U odnosu na visinu izrečene novčane kazne, utvrđeno je da je ispunjen uvjet iz članka 80. stavka 1. točke 4. ZPSKS-EU, jer izrečena kazna nije ispod 70 EUR. Nadalje, prema odredbi članka 14. Prekršajnog zakona nije nastupila zastara izvršenja novčane kazne, odluka se odnosi na prekršaj počinjen u Saveznoj Republici Njemačkoj, a prema domaćem pravu okrivljenik ne uživa imunitet i ne postoje zapreke izricanju novčane kazne osobi zbog njegove dobi”, također je dio obrazloženja.
Slijedom navedenoga sud je zaključio da se predmetna odluka o novčanoj kazni priznaje i odredio je njeno izvršenje u Republici Hrvatskoj kao državi izvršenja.