Home Gospodarstvo U kreiranju novog Plana gospodarenja otpadom sudjelovat će i građani

U kreiranju novog Plana gospodarenja otpadom sudjelovat će i građani

Plan se radi za razdoblje od 2017. do 2022. godine

PODIJELITE

Grad Velika Gorica krenuo je u izradu novog Plana gospodarenja otpadom koji bi trebao vrijediti do 2022. godine. U njegovoj izradi sudjelovat će i sami građani. Do kraja godine, na adrese će im stići anketni upitnik, a na osnovu njihovih odgovora unaprijedit će se dosadašnji sustav gospodarenja otpadom. O poboljšanju učinkovitosti gospodarenja otpadom na velikogoričkom području razgovarali smo s Markom Ružićem, voditeljem gradskog Ureda za zaštitu okoliša.
– Upitnikom tražimo da se građani izjasne koliko su zadovoljni postojećim sustavom gospodarenja otpadom. Koriste li njegove mogućnosti koje on pruža poput odvojenog sakupljanja na kućnom pragu, zelene otoke, odvoz krupnog otpada, sve ono što VG Čistoća pruža. Molimo ih da nam daju ako imaju kakve primjedbe ili sugestije za novi Plan gospodarenja otpadom da vidimo prije nego on izađe na javnu raspravu da građani već otpočetka mogu sudjelovati u njegovoj izradi i kreiranju te buduće politike na području Grada Velike Gorice.

Anketa se nalazi i na službenim web stranicama Grada Velika Gorica te ju možete ispuniti i online.Trenutno se radi i na tehničkoj dokumentaciji za izgradnju pogona za građevinski otpad. To novo reciklažno dvorište nalazit će se uz samo odlagalište otpada Mraclinska Dubrava. Ono bi trebalo smanjiti broj divljih odlagališta na području grada koja niču zbog nesavjesnih pojedinaca, ali i tvrtki koje odlažu otpad u prirodu.

– To je velika opasnost u okolišu. Takva divlja odlagališta leglo su životinja štetočina, izvor raznih zaraza, opasnost od požara. Otpad odbačen na takav način košta. Njegovo zbrinjavanje je puno skuplje i to na kraju plaćamo svi.
Jedan od još uvijek neriješenih problema diljem zemlje, pa tako i u Velikoj Gorici, jeste uklanjanje materijala koji sadržavaju azbest. Kako je njegovo uklanjanje na dobrovoljnoj bazi, a Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost to više ne sufinancira, čini se kako će trajno uklanjanje azbesta potrajati.

– Azbest je bio jako rasprostranjen materijal u građevini, najčešće vidimo na krovovima te azbestne cementne ploče, valovite, poznate salonit ploče koje kada ostare i počnu se drobiti i stvarati prašinu, prilično su opasne za zdravlje.

Azbest se može pronaći i na cijevima za odvodnju otpadnih voda, na podnim oblogama i pločicama sličnima linoleumu.– Azbest je opasan po zdravlje. Nije opasan u stanju u kojem se tvornički nalazi, ali kada ostari i taj materijal počne propadati i trusiti se, onda se ta vlakna okolo raznose po zraku, mogu se progutati, dospjeti u vodu, hranu. Uzrokuju određene plućne bolesti, mogu uzrokovati čak i kancerogene bolesti – upozorio je Ružić.

Zato Grad Velika Gorica sudjeluje u kampanji Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost kojom će se utvrditi lokacije na kojima postoji materijal koji sadrži azbest. Građanima će se dijeliti letci o azbestu, bit će postavljeni plakati, a također će na svoje adrese dobiti anketni listić.
– Zamolit ćemo građane da nam za početak dojave lokacije na kojima postoje stari azbestni krovovi, cijevi, zidne i podne obloge kako bi se dobili podaci o količini i lokacijama na kojima se on nalazi i kako bi se ti podaci proslijedili Fondu radi izrade plana i u budućnosti kako bismo mogli potraživati sredstva od Fonda da se to sanira.

Ružić je podsjetio i da je izrađen glavni projekt reciklažnog dvorišta za ponovnu uporabu predmeta koji su izdvojeni iz otpada te je otkrio kako se radi na internetskom sustavu dojave lokacija divljih odlagališta otpada i modelu za evidentiranje svih aspekata gospodarenja otpadom.