Baš kao i uostalom svaka druga ideja, bez obzira na to kako velika ili malena bila, tako je i ova započela teorijom. Norvežanin Thor Heyerdahl sredinom je 20. stoljeća došao na blago rečeno nekonvencionalnu ideju da su se Polinezijski otoci (skupina otočja u Tihom oceanu koji su od prvog većeg kopna – Novog Zelanda udaljeni gotovo 4000 kilometara) u pretkolumbovsko doba možebitno naselili drugačijim putem. Njegova teorija glasila je: postoji vjerojatnost da su te otoke u prošlosti naselili narodi koji su do otočja došli “istočnom rutom” – nošeni velikim oceanskim strujama iz dvostruko udaljenije Južne Amerike.
Da bi dokazao svoju ideju, teoriju je morao potkrijepiti i praksom te je tako 1947. godine, zajedno s još petoricom zanesenjaka, tj. suputnika (Norvežanima Knutom Hauglandom, Erikom Hesselbergom, Torsteinom Raabyjem i Hermanom Watzingerom te Šveđaninom Bengtom Danielssonom) krenuo na jedinstveno i nevjerojatno, preko 7000 kilometara dugo putovanje iz Perua do prvih otoka Polinezije.
Hryerdahl i njegovi pomoćnici u Peruu su od lokalnih stabala balse, čije je specifično svojstvo da i natopljeno vodom ostaje plutati, sagradili splav po uzoru na tamošnje, domorodačke splavi, čije su pak karakteristike zapisali i opisali španjolski konkvistadori koji su ih u doba kolonijalizaciije Perua ondje bili pronašli. Od moderne tehnologije, grupa je na svoje putovanje ponijela jedino sat, karte, sekstant (koji su im u milosti i nemilosti oceana bili od malo koristi) te radio uređaj kao zadnju slamku spasa ukoliko ekspedicija krene prema zlu.
Splav je nazvana Kon-Tiki prema vrhovnom božanstvu Inka Viracochai, čije je drevno ime i Con-Tici, a koje su, navodno i polinezijski domoroci prepoznali kao svoje već zaboravljeno božanstvo.
Putovanje je trajalo stotinu i jedan dan, a završilo je nasukavanjem splavi o atol Raroia u otočju Tuamotu u Francuskoj Polineziji. Svi članovi posade preživjeli su te je cilj ostvaren, a teorija dokazana. Bilo je moguće da su i narodi u prošlosti, koristeći primitivnu tehnologiju toga vremena bili sposobni na splavi preći tako enormne udaljenosti koristeći isključivo oceanske struje.
O tom nevjerojatnom pothvatu Thor Heyerdahl napisao je i knjigu, koja je ovotjedna preporuka za “Knjigu tjedna”, a koju tvore zapisi o počecima i pripremama ekspedicije te impresije i doživljaji koje je grupa tijekom tog sto i jednog dana bila proživjela. Priča je to o putovanju koje sasvim sigurno graniči s mogućim i premda zvuči nevjerojatno, ovo je istinita priča koja svjedoči o sposobnosti i upornosti ljudskoga duha.
Pripremio: Matija Katulić