Fala Bogu i Svetomu Jurju da nas je kiša ipak zaobišla! Turopoljsko Jurjevo u Lukavcu uvijek je krasno, al još je ljepše, složit ćete se, kad nema kiše, kad je toplo, kad možemo satima hodati oko dvorca i uživati u ponudi domaćih obrtnika, umjetnika i ugostitelja.
Ove godine, slična slika. Oko dvorca šator su rasprostrli Vitezovi Zelingradski koji su sa sobom donijeli svu silu oružja i oruđa iz Srednjeg vijeka što je posebno zainteresiralo klince, ali i njihove roditelje. Malo dalje, izrađuju se stare drvene igračke, prikazuju stari zanati. U dvorcu vas pak čeka izložba o drvenom graditeljstvu Turopolja, vani su kočije i konji za đir po Lukavcu, a čekaju i naši proizvođači koji su pripremili domaće proizvode, što tekuće, što krute, razne igračke, suvenire i prava mala umjetnička djela.
Na centralnoj pozornici već se tradicionalno izmjenjuju folkloraši; KUD Dučec, Pleso, Ščitarjevo, stigla je i FA Šiljakovina, KUD Stari grad Lukavec, tu su Kučani, Stari Pajdaši, KUD Nova Zora iz Lomnice i gotovo jednosatni program i ove je godine pripremio FA Turopolje.
“Jurjevo je u narodu kroz godine shvaćano kao početak nove gospodarske godine. Želim da nam ova bude plodna i uspješna, vjerujem da će takva i biti”, s pozornice je pozdravio gradonačelnik Dražen Barišić okupljene goste i povijesne postrojbe. Njih 15-tak došlo je u posjet našem Turopoljskom banderiju čiji je zaštitnik upravo sv. Juraj.
A onda je došao red i da zapalimo krijes jer kaže se “gdo ni letos na kresu taj bu k letu v lesu”, pa smo ga vužgali i odmah se malkice zagrijali.
“Misao vodilja ove manifestacije uvijek je zajedništvo, da se svi okupimo i skupa proslavimo te da ponudimo građanima sadržaje za sve uzraste, da zajedno, ovako simbolično, pod svjetlošću krijesa otjeramo zimu i dozovemo proljeće”, govori nam župan POT-a Juraj Odrčić. Podsjeća kako Plemenita općina nije samo Jurjevo, tu su mnoge aktivnosti kroz godinu koje čine ovu plemenitašku organizaciju, prije svega Žirovina, kobasijada, razna Spravišća, Vincekovo, a aktivan je i banderij koji godišnje ima 80-tak izlazaka. Osim toga, u ovoj godini pripremaju i knjigu, povijesne zapise okupljene pod imenom “Crtice za povijest POT-a” koju priprema Ivan Rožić. “Ta će knjiga rasvijetliti neke nepoznanice o našem Turopolju i mislim da će svatko tko ju pročita biti ponosan na ono što ostavljamo iza sebe”, zaključuje Odrčić.