U Knjižnici su na mukama jer treba dogovoriti svojevrsan ugovor za posudbu s obzirom da je riječ o tehničkoj robi koja se može lako pokvariti prilikom čega može nestati i sva pohranjena literatura.
ČITAČ DONIRALA ZAMJENICA AMERIČKOG VELEPOSLANIKA
Veleposlanstvo SAD-a u Hrvatskoj provodi akciju e-opismenjivanja i po jedan čitač u vrijednosti tisuću kuna donira svakoj županiji. Od svih knjižnica diljem Zagrebačke županije, čitač je stigao upravo u Gradsku knjižnicu Velika Gorica. Osobno ga je predala zamjenica američkog veleposlanika u Hrvatskoj Margaret Nardi.
– Izabrali smo ovu knjižnicu zato što je ravnateljica vrlo aktivna, ona radi puno u svojoj zajednici, svake godine 120 programa. To znači kako ona želi da se ovdje okupljaju građani – rekla je Margaret Nardi.
Ravnateljica Gradske knjižnice Velika Gorica, Katja Matković Mikulčić, kaže da je ponosna što su upravo oni dobili donaciju koju su svojim radom i zaslužili.
– Ipak se vidi kako se prati rad institucija pa tako i gradske knjižnice Velika Gorica koja mora napraviti iskorak prema novoj tehnologiji, a to su e-čitači – naglasila je ravnateljica.
Učenici velikogoričke Osnovne škole Eugena Kumičića odmah su prihvatili tu novu tehnologiju.
– Zanimljivo je i fora. Nema velike razlike čitati iz čitača ili iz knjige, ali ovo mi je malo zanimljivije. To je više prilagođeno mojem vremenu – ispričala nam je učenica Paula Tomčić
Došlo je vrijeme kada se znanja prenose na novi način, s nekim novim tehnologijama, ali koristeći stare temelje, rekao je gradonačelnik Dražen Barišić.
– Naši sugrađani, posebice mlade generacije vjerojatno će i na drugim mjestima, ovisno o ritmu života, koristiti te nove tehnologije. Mi malo stariji možda ćemo biti nostalgični, koristit ćemo nove tehnologije, ali ćemo i dalje željeti osjetiti papir u ruci i čitati knjigu – rekao je gradonačelnik.
TEČAJ ZA E-ČITANJE
Donirani e-čitač već sadrži 60-tak naslova popularnih i stručnih naslova na engleskom jeziku, a s vremenom će se taj broj povećavati s obzirom na to da na čitač stane i do nekoliko desetaka tisuća knjiga. Za sve koji se žele uputiti u korištenje elektroničkog čitača, knjižnica će povremeno organizirati edukativni uvod u e-čitanje.
– Ovdje su naslovi svi na engleskom jeziku, riječ je o izboru klasičnih djela američke književnosti, postoji jezična barijera, ali mi to možemo nadopunjavati pa ćemo napraviti i jedan izbor koji mogu koristiti naši drugi korisnici knjižnice uz malu poduku kako se time koristi – najavila je Katja Matković Mikulčić.
Velikogorička knjižnica i Veleposlanstvo SAD-a već imaju dugogodišnju uspješnu suradnju na nizu projekata. Cilj ovoga je nove tehnologije približiti svim generacijama.
– Mislimo da je ova knjižnica srce u zajednici i da ona može privući više ljudi. Ovdje također dolazi puno djece koja su naša budućnost koja žele koristiti novu tehnologiju i sada u tome imaju priliku – ističe Nardi.
Ravnateljica Mikulčić najavljuje kako će knjižnica iz vlastitih sredstava nabaviti još jedan e-čitač, te će oba dva čitača posuđivati korisnicima knjižnice, poput klasičnih knjiga, ali sa skupljom članarinom. Knjižnica je sad na mukama jer treba dogovoriti svojevrsan ugovor za posudbu s obzirom da je riječ o tehničkoj robi koja se može lako pokvariti prilikom čega može nestati i sva pohranjena literatura.
– Do sad su pravila knjižnice postojala samo za pisanu građu, ovo je sad jedna novina i naprosto treba napraviti pravila poslovanja i posudbe e-čitača što nam sad predstavlja jedan novi izazov – dodala je.
Posudba e-čitača kreće već za mjesec dana. A kakvi će biti uvjeti i cijena posudbe, tek ćemo doznati.