Home Izdvojeno FOTO Program Ptice Zagrebačke županije: Pregled postignuća u 2024. godini

FOTO Program Ptice Zagrebačke županije: Pregled postignuća u 2024. godini

PODIJELITE
Foto: Jurica Galoić

S ciljem očuvanja staništa, zaštite vrsta i popularizacije proučavanja i promatranja ptica, Kronike Velike Gorice u suradnji sa Zagrebačkom županijom pokrenule su početkom 2024. godine program Ptice Zagrebačke županije.

Područje Crne Mlake i Jastrebarskih lugova nalazi se na Ramsarskom popisu vlažnih staništa od međunarodnog značaja, a od ukupno 24 Natura 2000 područja na prostoru Zagrebačke županije nalaze se četiri područja očuvanja značajna za ptice (POP): Sava kod Hrušćice sa šljunčarom Rakitje, Pokupski bazen, Turopolje i Ribnjaci uz Česmu.

Obiljem prirodne i ptičje raznolikosti ističu se i lokaliteti značajni za vrste i stanišne tipove (POVS) kod Dubravice, Hruševca, Klinča Sela, Jagodnog, Stupnika, Farkaševca, Ivanića, Čazme i drugi.

Teme su se nametale, a stručnjaci, čuvari prirode i entuzijasti pokazali su veliku spremnost da s nama surađuju. Na tome im od srca zahvaljujemo, bez njih ovaj projekt ne bi bilo moguće ostvariti.

Štekavac slomljena krila pronađen u Kupi

Nakon što je krajem ožujka na granici Sisačko-moslavačke i Zagrebačke županije pronađen orao štekavac slomljena krila, prvo smo se obratili ustanovama nadležnima za POVS Odransko polje i POP Turopolje. Iz Javne ustanove Zaštita prirode Sisačko-moslavačke županije povezali su nas s veterinarskom službom Zoološkoga vrta Grada Zagreba i Zavodom za ornitologiju HAZU-a. Od njih smo dobili informaciju o zdravstvenom stanju štekavca i podatke o ptici. Ispostavilo se da je godine 2011. orla prstenovao vodeći domaći stručnjak za štekavce Tibor Mikuška iz Hrvatskog društva za zaštitu ptica i prirode. Autor nacionalnog Programa monitoringa za štekavca dostavio je opis ekologije vrste, status populacije u Hrvatskoj i komentar programa zaštite.

FOTO U zaštićenom području Odransko polje/Turopolje gnijezdi se orao štekavac

Ovdje je krenula i izvanredna suradnja s Javnom ustanovom Zeleni prsten Zagrebačke županije. Za ovaj je članak odgovorio g. Luka Basrek na pitanja o važnosti Odranskog polja i Turopoljskog luga za našu najveću grabljivicu, a gotovo svakom od osam objavljenih tekstova dao je svoj obol što literaturom, što savjetom ili kontaktom, što korekcijom ili kritikom. Zahvalni smo mu na pomoći.

Foto: Goran Šafarek

Nastavit ćemo se boriti protiv hajke na gačce

Kao i dosadašnjih godina, vlasti Zagreba, Velike Gorice i drugih gradova usred sezone gniježđenja uništavale su kolonije gačaca. Ove glasne i plahe susjede, građani ne vole zbog njihove intenzivne komunikacije za vrijeme parenja. Često ih se ne razlikuje i pripisuju im se svojstva sive vrane. Za razliku od nje, gačci ne brane svoje potomstvo agresijom prema ljudima, te suprotno uvriježenome mnijenju, što su dokazale znanstvene studije, nisu ništa veća zdravstvena ugroza za čovjeka od običnih vrabaca i golubova.

FOTO Vrana gačac: Zbog nemilosrdnog progona brojnost u padu od 30% u Europi

U suradnji s Udrugom Biom, izložili smo uz pomoć ornitologa Ive Šoštarić i Bolesława Słocińskog na koje načine jedinice lokalne samouprave od ministarstva poljoprivrede na temelju neistina i mitova o ovoj vrsti dobivaju izuzeća od zakona o lovstvu da bi im se dozvolio odstrel ptica ili rezanje aktivnih gnijezda.

Zbog ovakvih praksi na području Europske unije populacija gačaca smanjila se je za čak 30%.

Foto: Jurica Galoić

Sava kod Hrušćice

Kroz članke o POP Sava kod Hrušćice pokušali smo u širokim crtama opisati kako je na karakterističnu ornitofaunu Save utjecala izgradnja sustava za obranu od poplava kod Zagreba, a kako izgradnja energetskih postrojenja u Sloveniji.

Objasnili smo kako kroz studije utjecaja na okoliš cinično pravdamo otimanje gnijezdećeg prostora pticama strmih erodiranih površina – vodomaru, bregunici i pčelaricama.

Foto: Petra Štrbenac

Kako smo promjenama u dinamici visokih voda nakon izgradnje hidroelektrana maloj čigri i crvenokljunoj čigri onemogućili gniježđenje na posljednjem očuvanom lokalitetu sprudova i riječnih otoka na Savi objasnila je upraviteljica Zavoda za ornitologiju HAZU-a Jelena Kralj. U velikom članku predstavili smo rezultate dvadesetogodišnjeg istraživanja čigri na našim prostorima.

Foto: Jurica Galoić

U javni prostor dali smo kratku povijest regulacije Save kod Zagreba. Na površan ali pregledan način predstavili smo sustav, tijek savskih regulacija i njihov učinak.

Nadalje, javnosti smo predstavili dosad neobjavljena istraživanja ćurlina na Savi. Zahvaljujemo Javnoj ustanovi Zeleni prsten i Javnoj ustanovi Priroda Grada Zagreba na ustupljenim podacima za ovaj članak.

Konačno, na temelju stečenih znanja istražili smo utjecaj planirane rekonstrukcije nasipa kod Hrušćice.

Poletarac kulika sljepčića (foto: Vanja Suzić)

Uvod u Pokupski bazen

Istraživanje Kupe započeli smo intervjuom s Davorom Krnjetom o ribnjacima u Pisarovini i pregledom povijesti ovih ribnjaka.

Čaplja danguba u Pisarovini (Ardea purpurea), foto: Davor Krnjeta

Ovdje smo djelomično izložili rezultate istraživanja što su ih za Zavod za zaštitu okoliša i prirode pri Ministarstvu zaštite okoliša i zelene tranzicije proveli tvrtka IBIS program d.o.o. i obrt SKUA. Zahvaljujemo istaknutima na ustupljenim podacima i razgovoru. Nadamo se da ćemo sljedeće godine ovu temu obraditi detaljno.

Izvan ciklusa: Mala ušara, leucistični vrabac, pomor lastavičarki

Objavili smo krajem prošle godine prilog o leucističnom vrapcu iz Ježeva u Rugvici. Objašnjenje ove rijetke pojave prirode dala nam je ekologinja Iva Rajković Alendar (Neretva Zoom).

foto: čitatelj

Udruga Biom pomogla nam je objasniti fenomen urbanog prezimljavanja sova malih ušara, koje već godinama zimi spavaju i love u centru Velike Gorice.

Foto: Mario Žilec

Komentar iz Bioma dobili smo i povodom pomora lastavičarki za vrijeme ljetnih nevremena. Na stotine ovih prekrasnih ptica naišli smo za vrijeme jednoga od brojnih obilazaka Hrušćice kako traže spas na kanalu ZOV-a.

Hvala na fotografijama!

Zahvaljujemo pionirima hrvatske ornitofotografije Davoru Krnjeti i Goranu Šafareku. Savjetom i fotografijama pomogli su nam fotografi, entuzijasti, zaljubljenici u ptice i prirodu Jurica Galoić, Vanja Suzić, Tin Podunavac, Petra Štrbenac, Antun Delić, Arijana Bačun, Diana Micelli Funduk, Šimun Aščić, Ivan Ujević i Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.

Od srca vam zahvaljujemo!