Home Vijesti FOTO Prevozio je radnike, školarce i kumice 30 godina i na kraju...

FOTO Prevozio je radnike, školarce i kumice 30 godina i na kraju dobio osmrtnicu

PODIJELITE
Foto: Muzej Turopolja/Arhiva

U poslovnici Hrvatske pošte u Ulici Slavka Kolara u Velikoj Gorici danas je predstavljanjem prigodnoga poštanskog žiga obilježena 110. obljetnica kojnače odnosno velikogoričkog konjskog tramvaja. Počeo je voziti daleke 1907. godine i bio je aktivan 30 godina. Putnike, među kojima je bilo mnogo radnika i dakako kumica, vozio je od željezničkog kolodvora do Čiča. Vožnja je trajala malo više od pola sata, a konji Posavci za sobom su vukli jedan drveni vagon. Postojala su zatvorena i otvorena kola, a mogla su primiti oko 30 putnika.

– Gorica tada nije bila velika kao danas, ali ljudima koji su radili na imanju u tvornicama špirita, četki, metli, pjenice, ljudi su dolazili koristeći konjski tramvaj, a i roba se od tamo dovozila do kolodvora u Velikoj Gorici – ispričala je novinarima Katja Matković Mikulčić, ravnateljica Gradske knjižnice Velika Gorica.

Foto: Muzej Turopolja/Arhiva

Tramvaj je funkcionirao po principu dioničarskog društva. Najviše dionica imala je Plemenita opčina turopoljska. Ravnateljica podsjeća na jednu zanimljivost – jedan od potpredsjednika skupštine tog dioničarskog društva bio je Franjo pl. Lučić, župan POT-a i jedan od pokretača brojnih knjižnica i čitaonica u Turopolju.

Kojnača je u grad stigla iz Zagreba nakon što se tamo prestala koristiti i čekalo se uvođenje parnoga tramvaja, no na kraju se odmah počeo uvoditi električni tramvaj. U to vrijeme, početkom 20. stoljeća, Velika Gorica imala je organiziran javni prijevoz, ali tadašnje (ne)pridržavanje voznoga reda podsjeća na današnje stanje.

– Teško se poštivao vozni red. Konj kada bi ogladnio malo bi stao ili se odmorio pa bi nastavio vožnju dalje – rekla je za Kronike Velike Gorice muzejska savjetnica i voditeljica Odjela prometna sredstva u Tehničkom muzeju ”Nikola Tesla” u Zagrebu, Neda Staklarević.

Foto: Muzej Turopolja/Arhiva

– Tu je bilo svakakvih dogodovština, koliko sam čitala, tu su bile i kumice sa svojim proizvodima i građani, školarci, radnici, dok su u Zagrebu bile te karte na neki način gradirane koliko će koja dionica koštati, velikogorički tramvaj je to imao dosta ujednačeno – otkrila nam je Staklarević.

Ideja o izradi ovog poštanskog žiga potekla je iz Filatelističkog društva ”Poštar” iz Zagreba. – Na prigodnoj omotnici se vidi fotografija, stavili smo marku posavskog konja koji je vjerojatno vukao tramvaj i prigodni žig povodom 110. obljetnice – rekao nam je filatelist i umirovljeni željezničar Krunoslav Tušek.Sva pisma koja će danas biti poslana iz Kolareve na sebi će imati ovaj žig s današnjim datumom te prigodnu markicu konja Posavca. Ako ne stignete do goričke pošte, narednih mjesec dana žig će se nalaziti u Zagrebu u tamošnjoj poslovnici Hrvatske pošte u Jurišićevoj ulici na šalteru filatelije. Nakon toga odlazi u Hrvatski poštanski muzej.

– Ja bih rekla da tramvaj u biti nikada neće nestati bilo gdje. Sada se pojavljuju novi momenti, a to su ekološki. On ne zagađuje okolinu i za neke manje dionice može dobro doći – zaključila je Staklarević.Prije osamdeset godina građanima nije bilo lako odvojiti se od kojnače nakon što su se tim tramvajem vozili tri desetljeća pa su odlučili napraviti mu osmrtnicu. No kako se povijest ponavlja, Velikogoričani čekaju trenutak kada će se opet moći voziti tramvajem u svom gradu, no ovoga puta električnim.