Stari grad Lukavec ima vrlo zanimljivu povijest i vrlo je privlačan zbog svog izgleda i događanja koji se ondje održavaju. Unatoč tome, ovaj obrambeni kaštel, koji se definira i kao vojna utvrda koja se koristila u neposrednoj opasnosti te nikad nije služila za stanovanje, nije dovoljno iskorišten. Više o obnovi Starog grada, njegovim funkcijama, iskoristivosti i planovima za budućnost razgovarali smo sa Zvonkom Kunićem, pročelnikom Odjela za društvene djelatnosti Grada Velika Gorica.
– Stari grad mijenjao je namjene. Bilo je tu kroz ovu bližu povijest svašta – u 20. stoljeću prije Drugog svjetskog rata tamo je bila i škola, a poslije rata poljoprivredna zadruga – rekao nam je naš sugovornik Zvonko Kunić, pročelnik za društvene djelatnosti Grada Velike Gorice.
Pročelnik Kunić nam je pokazao fotografije koje su u vlasništvu grada i ispričao kako je Stari grad Lukavec izgledao prije njegove obnove. On je prvenstveno bio drveni, a gorio je i obnavljan je nekoliko puta. Ovaj koji danas vidimo napravljen je sredinom 18. stoljeća od kamena i cigle, a temelji su mu kameni. Stari grad upisan je u Registar nepokretnih spomenika kulture pod registarskim brojem 95 još 1963. godine.
– Sama obnova je krenula davne 1998. godine. Izredalo se više izvođača radova jer nikad nismo imali dovoljno novaca da to napravimo odjedanput nego je rađeno u fazama. Izvori financiranja su bili gradski, od Ministarstva kulture i Zagrebačke županije – dodao je Kunić.
Radovi koji su do sada izvedeni su: obnova krova te vanjskih i unutarnjih pročelja, stolarija, restauratorski radovi na pročeljima. Zatim je izveden velik broj radova na uređenju unutrašnjosti projekta, ali i pripremni radovi na uređenju povijesnog krajobraza, restauriran je oslik u kapeli Svete Lucije, otkupljeno je zemljište, izvedene su vanjske i unutarnje instalacije za zagrijavanje objekta, radovi drenaže i sanacije tornja te zamjena nadzemnoga spremnika s podzemnim.
– Sanacija je počela od krova. Lukovica je bila drugačija, bila je od crijepa i bila je vrlo opasna jer je prilikom jednog događanja napuknuti crijep sletio dolje. Ne možemo imati događanja, a ima ih, a da nemamo nešto što je sigurno. Crijepovi su bili novi, ali su pucali. Lukovica je rekonstruirana i napravljena od bakra prema izvornim slikama koje su bile s početka prošlog stoljeća. Dakle radovi koji su počeli 1998. još uvijek traju, obnovljen je krov, potom pročelja i fasade, ima puno i restauratorskih radova, primjerice restaurirati ovaj grb nije bilo jednostavno, ne možete to dati soboslikaru, to su radili restauratori, što je isto koštalo. Rađeni su i arheološki radovi prema uputama i pravilima struke konzervatora, a da biste završili dvorište i predulaz trebalo je prokopati prostor oko ulaza. Konzervatorsko-restauratorskim radovima smo se bavili na svim mogućim razinama. Napravljene su instalacije – sanitarni čvor, grijanje, podno grijanje, plin koji je lani ukopan, rekonstruirana je peć. Napravljene su elementarne stvari – drenaže okolo-naokolo dvorca, na određenim dubinama su stavljene drenažne cijevi s rupama koje “piju” vodu jer je najveći uzrok vlage bio od oborinskih voda – objašnjava Kunić.
Prema riječima pročelnika, za Stari grad je vrlo važno njegovo okruženje – park i perivoj koji se prostiru na gotovo šest hektara zemlje, a postoje planovi i projekti kako bi se taj prostor prema načinu korištenja mogao radikalno proširiti. Ukoliko dođe do realizacije tih planova, to bi se radilo pod “budnim okom konzervatora”.
– Bilo je zamišljeno da uz ugostiteljski objekt čitav grad bude stalno otvoren. Inače, Stari grad se koristi često, ali opet nedovoljno često, obilasci djece od vrtičkoga uzrasta do srednjih škola, izletnici, organizira se nekoliko manifestacija – Legendfest, Turopoljsko Jurjevo, znaju biti izložbe, ali se i komercijalno iznajmljuje – za vjenčanja i svadbe. Dvorac kad se osvijetli je jako atraktivan, i to je biser koji se može više koristiti. Nismo zadovoljni u učestalosti korištenja. Htjeli bi da se koristi na dnevnoj bazi – završio je Kunić.
Ostaje pričekati da radovi i obnova u potpunosti završe te da Stari grad Lukavec zablista u punom sjaju te se počne koristiti u brojnije svrhe. Ostaje samo pitanje kada će to biti i hoće li se za dovršetak obnove uspjeti dobiti sredstva iz EU fondova.
[print_gllr id=57588]