Povorka od pedesetak žena i muškaraca od Muzeja Turopolje do Pučkog učilišta, pod ružičastim balonima i vrpcama, na ulicama grada nikog više ne iznenađuje. Aktivistice Udruge Edukacijom protiv raka dojke Zagrebačke županije, uz brojne simpatizerke, prijatelje već 14 godina šeću gradom kako bi, na Međunarodni dan ružičaste vrpce, upozorile na sve veću smrtnost od raka dojke, ali i na važnost pravovremenog liječenja, otkrivanja i prevencije. U Hrvatskoj od raka dojke godišnje obolijeva 2,5 tisuće žena. Lani je od te zloćudne bolesti umrlo njih 1038, kao i 16 muškaraca, što pokazuje da ni muškarce, iako u manjem broju, bolest ne zaobilazi, priča nam predsjednica Udruge Edukacijom protiv raka dojke Zagrebačke županije, Đurđa Dehin.
Mamografska snimanja, ultrazvuk i samopregledi trebala bi postati svakodnevica kod svake žene nakon navršenih 40 godina života, kod nekih i ranije. “To je svega deset minuta svaki mjesec koliko žene trebaju izdvojiti za pregled”, kaže nam Dehin svjesna da, usprkos sve većoj angažiranosti i prepoznatljivosti simptoma bolesti i dalje ima žena koje odmahuju rukom govoreći “ma neće baš mene” ili “ako imam ne želim znati”. To nije dobar stav, govori Dehin, posebice kad se zna da čak 90 posto žena tumor otkriva- samopregledom.
Žena mora biti odgovorna prema sebi, ali i prema svojoj obitelji te prema zajednici u kojoj živi, ponavljaju redom simpatizerke udruge, žene koje se svake godine priključuju povorci kako bi ukazale na važnost prevencije i samopregleda, ali ono što je još važnije- dale podršku ženama diljem svijeta. “Pozitivan stav je put prema ozdravljenju i tako se puno lakše podnosi bolest koja nije lagana”, kaže nam Sandra Crnić. U povorci je i Zorica Šestak, došla je čak iz Pokupskog.
“Zdravu i snažnu ženu treba, ne samo njena obitelj, već cijelo društvo”, govori nam Zorica dok hrabro korača. A upravo je, uz pozitivan stav, podrška društva, obitelji, najbližih često i najvažnija jer kad je bolesna žena bolesna je cijela obitelj, govori i ravnateljica Centra za socijalnu skrb Marija Žirović koja se prisjeća jedne udomiteljske obitelji u kojoj je majka tajila kćeri da ima rak dojke. “Nakon što je djevojka to saznala, rekla je mami -mama, ja te volim, zašto mi to niste rekli?”, prisjeća se Žirović te zaključuje kako je, uz podršku i ljubav cijele obitelji, ta mama danas zdrava.
I zaista, često se kaže kako žena drži tri, ako ne i četiri kuta kuće, zbog čega su zdrava žena i muškarac oslonac svake obitelji i društva.
“Bolest može narušiti stabilnost obitelji i imati velike posljedice, nakon kojih pati cijelo društvo”, kaže nam gradonačelnik Dražen Barišić koji također, već tradicionalno, šeće gradom u znak podrške.
“Napraviti prvi korak odgovornost je prema sebi, svom organizmu, pa i cijelom društvu”, govori Barišić te apelira kako je, uz žene, sve rizičnija upravo i muška populacija. I tako je ružičasta povorka još jednom prošetala, ali i upozorila da sama šetnja nije dovoljna. Ružičasti korak prvi je korak da žene ali i muškarci postanu svjesni da je rak dojke itekako raširen i prisutan. Sljedeći korak je na vama- edukacija, samopregledi, prevencija i izlječenje. Priliku za čuti više na ovu temu, pa i postaviti pitanja imate već 20.listopada kad udruga Edukacijom protiv raka dojke u gradskoj Vijećnici organizira tribinu upravo na tu temu.
[print_gllr id=56389]