KUD Nova zora i ove se je godine na dostojan i svečan način prisjetio čovjeka koji je svojim etnografskim radom zadužio ne samo Donju Lomnicu, nego i cijelo Turopolje. Održan je sinoć, u sjećanje na Vojka Miklaušiča, u Društvenom domu u Donjoj Lomnici središnji događaj tradicionalne, 26. po redu, manifestacije Vojkovi dani.
Osim domaćina, koji je predstavio novu koreografiju međimurskih plesova, nastupili su KUD Rosica i Devinskog Novog Sela u Slovačkoj, KUD Obreška iz Moslavine i KUD Dučec iz Mraclina.
“Kada smo krenuli s Vojkovim danima prije 26 godina, dali smo sebi zadatak da ovo bude naša središnja i najveća manifestacija na kojoj ćemo predstavljati izvorni folklor na način na koji nas je baštinu Donje Lomnice i Turopolja ovjekovječio u ‘Plemenitim putima’ pokojni Vojko Miklaušić”, rekla je Zlatica Krznarić iz KUD-a Nova Zora.
“Ovo su već dvadeset i šesti Vojkovi dani, i naša manifestacija je prepoznatljiva u Lomnici, Turopolju i međunarodno. Ove godine ugošćujemo naše prijatelje iz Devinskog Novog Sela iz Slovačke, pripremili smo koreografiju s plesovima Međimurja, a spremamo se Turopolje na proljeće predstaviti u Turskoj”, kazao je voditelj KUD-a Nova Zora Mijo Jakunić.
Gosti iz Slovačke stari su lomnički prijatelji. Otto Gregor voditelj je Muzičkog pjevačkog društva Rosica, muške klape Ravnica i ženske klape Rožica. Sve su to ansambli koji nastoje sačuvati glazbenu baštinu Hrvata koji su prije 560 godina izbjegli u Slovačku. Glavni repertoar su im stare hrvatske pjesme iz Slovačke, pjesme Dalmacije i Slavonije, ali i baština moravskih Hrvata iz Češke i gradišćanskih iz Austrije.
“Prijateljstvo s Lomnicom starije je od prije 15 godina kada sam preuzeo Rosicu”, govori Gregor na jako dobrom hrvatskom. “Naša ljubav je uzajamna i dobra iako nitko od članova klape nije Hrvat. Samo neki iz ansambla Rosica su potomsci starih Hrvata iz Slovačke. Svi, međutim, pjevamo na hrvatskom i naša je zadaća sačuvati prelijepu kulturnu baštinu Hrvata iz Slovačke i klapsku pjesmu.”
Na Vojkove dane svake godine svake godine dođe i Jasna Kosović, žena Vojkova nećaka, čija je obitelj jedini Vojkov rod koji još uvijek živi u Hrvatskoj.
“Vojko je imao četvero djece, od kojih je dvoje rano umrlo. Jedini živući sin danas mu živi u Kanadi, a kći pripada redu Majke Terezije. Svake godine dođem na Vojkove dane i vidim napredak. Vojko je napravio čuda u jako malo vremena. Sam nije mogao voditi zbor jer je 16 godina ležao bolestan u krevetu i čudo je na koji je način u tom stanju tako precizno i pouzdano uspio zabilježiti etnografske činjenice Turopolja”, ispričala je.
KUD Nova Zora predstavio je prvi put na ovogodišnjoj manifestaciji koreografiju pjesama i plesova iz Međimurja. Umjetnički voditelj KUD-a je 32-godišnji pjevač i plesač iz ansambla LADO Antun Leinveber.
“Koreografiju sam osmislio i postavio u dogovoru s voditeljem KUD-a i voditeljem tamburaša. Koreografija predstavlja tijek života i odlazak vojnika u vojsku i na ratište. Ovo je za nas generalna proba, a predstavit ćemo je široj publici na godišnjoj smotri folklora u Velikoj Gorici”, rekao je Leinveber.
Crticu iz povijesti o Vojku Miklaušiću i njegovoj iznimoj ulozi u oblikovanju tradicijske kulture možete pročitati ovdje. Da se nikad ne zaboravi!